Paint Horse

O koniach i jeździectwie do kupy wzięte xP


#1 2009-03-21 00:14:19

Majtaś

Nowicjusz

9977080
Zarejestrowany: 2009-03-20
Posty: 28
WWW

Jak się bawimy z końmi

No właśnie jak Wy się bawicie ze swoimi czterokopytnymi?

Ja najczęściej 7 zabaw. Zawsze jak mam do czynienia z nowym konie, zaczynam od 7 games. W późniejszych etapach zabawy M. Roberts'a.
U mnie wszystko zależy od konia i sytuacji.
Z jednym już cofanie obok łopatki, z drugim dobiero "piłuję" 1 zabawe i zachęcam do pracy ze mną, z trzecim moge zrobić w 98% wszystko, po prostu jest różnie. Każdy koń jest inny i potrzebuje innego toku pracy i innych ćwiczeń.

Więcej o mojej pracy jest na moim blogu: www.medone.blog.onet.pl Zapraszam

7 games Patta Parelliego:

1. zabawa w przyjaźń.
2. prowadzanie.
3. jeż.
4. yo-yo
  -pod zabawa: wystawianie zadu.
5. zabawa w lonżowanie.
6. chody boczne.
7. przeciskanie


opisaneć wam je, czy zancie je?

Ostatnio edytowany przez Majtaś (2009-03-22 11:44:25)


Cierpliwość to jedyna droga do umysłu konia...

Offline

 

#2 2009-03-22 12:08:29

mixa

Nowicjusz

Skąd: Konin
Zarejestrowany: 2009-03-20
Posty: 44
WWW

Re: Jak się bawimy z końmi

opisaaac.. bo chce czegoś konia nauczyc, a niebardzo wiem jak po swojemu owszem ale czasem przyda sie jakas wskazówka


Siwe stworki ;* .

Offline

 

#3 2009-03-22 16:32:10

Majtaś

Nowicjusz

9977080
Zarejestrowany: 2009-03-20
Posty: 28
WWW

Re: Jak się bawimy z końmi

No to opisuje

1. zabawa w przyjaźń - dzięki tej zabawie możesz zyskać u konia zaufanie. Początkowo odczulasz konia na linkę. Zarzucasz mu ją delikatnie na zad, nogi, szyje, grzbiet i brzuch. Później można juz odczulać praktycznie na wszystko, np. parasol, folia, butelka.

2. prowadzanie - prowadzisz konia za sobą , nie pozwalając się wyprzdzać. Co jakiś czas można robić zatrzymywania, ale koń nie może Cię wyprzedzać , musi zatrzymać się za Tobą.

3. jeż - palce układasz w jakby jeża . Impulsami dajesz sygnały w klatkę piersiową, koń powinien się cofnąć .

4. yo-yo - polega na dawaniu koniowi sygnału palcem przed oczami. Jeśli nie reaguje na palec zaczynasz stopniowo machać nadgarskiem, a później łokciem, oczywiście trzymając linkę cały czas w dłoni.

5. zabawa w lonżowanie - lonżujesz konia wokół siebie stępem , nie obracając się razem z nim, Przkładając linke za sobą. Jesli kon przejdzie kółko bez żadnego kombinowania wtedy zabawa jest dobrze wykonana.

6. chody boczne - najlepiej wykonywać ja przy ogrodzeniu. Koń powinnien być ustawiony głową do ogrodzenia. Trzymasz konia u dołu halterka, linką dajesz impuls do ruchu w bok przy zadzie. Linką nie bić tylko machać , jeśli koń nie reaguje to machnąć bliżej zadu , jeśli nadal nie reaguje to lekko puknąć.

7. przeciskanie - tą zabawe tez wykonuje się przy ogrodzeniu, lub przy czymś co się nie wywróci od dotyku konia. Osoba wykonująca to z koniem staje w pewnej odległości od ściany i prosi konia , żeby przeszedł, jeśli widać wahanie konia, przestrzeń między ścianą trzeba powiększyć, a później jak już koń zobaczy, że to nic strasznego zmniejszać przstrzeń.

Konia należy pochwalić za dobrze wykonane zadanie. Nie męczyć go w jednym dniu 100 razy jedą zabawą tylko w nagrode wypuścić go na łąke czy odstawić do boksu, krótko mówiąc dac mu spokój, wtedy koń będzie wiedzał , że jeśli się skupi i wykona coś dobrze to będzie miał spokój i będzie chętniej pracował


poprawiłam tzw błędy techniczne (literówki itd)
pozdrawiam, volturina


Cierpliwość to jedyna droga do umysłu konia...

Offline

 

#4 2009-03-22 22:00:38

Volturina

Moderator

8077453
Call me!
Skąd: Łubianka/Toruń
Zarejestrowany: 2009-03-20
Posty: 32
WWW

Re: Jak się bawimy z końmi

Ja zawsze bawiłam się z koniem i ciągle robiłam siedem zabaw, aż w końcu Plama tak się odczuliła na bata, że zaczęła go olewać. Dlatego nie polecam tzw 'klepania' tych seven games codziennie i ciągle tak samo. Chodzi mi o to, że nie można codziennie przez miesiąc machać koniowi linką przed pyskiem, albo robić przeciskania między Tobą a płotem, bo koń nie będzie tego odbierał jako zabawy, czegoś co pomaga mu zrozumieć człowieka, ale jako kolejną nudną rzecz, którą musi wykonywać.. Po prostu wszystko z głową^^  Jeśli koń na przykład potrzebuje odczulania na linkę (bo wyraźnie boi się dotyku w jakichs miejscach, albo cofa się przy machaniu) to spokojnie można robić, ale kiedy przestanie się jej bać to nie można potem ciągle tego robić.

Ja ostatnio zaczęłam robić Join-up. Jest bardzo przydatny i moim zdaniem dużo lepiej informację 'jeśli Ty się poddasz i tylko będziesz chciał to ja będę Twoim partnerem' Myślę, że to sposób bardziej zrozumiały dla konia. W przeciwieństwie do siedmiu zabaw połączenie można robić tak często jak się chce (oczywiście też bez przesady^^) ale to nie powoduje, że koń się znudzi pracą.
pozdrawiam


Kiedyś, kiedy księżyc świecił jak diamenty w trawie mustangi ruszały do biegu..
I biegły, i biegły.. Wolność była dla nich wszystkim.

Offline

 

#5 2009-06-22 18:29:14

Magda

Moderator

Zarejestrowany: 2009-03-20
Posty: 29

Re: Jak się bawimy z końmi

Ja właśnie dokształcam się jeśli chodzi o 7 gier. No i z Danim mamy problem jeśli chodzi o ustępowanie od nacisku. Czy mogę zacząć właśnie od jeża a nie od pierwszej gry? Chodzi o to, że Ćmiel dopiero po chwili reaguje na nacisk. Muszę się trochę napracować, żeby go przestawić. Ostatnio stanął mi na nodze i stoi, dopiero po 2 minutach udało mi się go pzesunąć. No cóż musiałam zacisnąć zęby z bólu

Mam zamiar bawić się w 7 gier Pata, dużo czytam też o Join up i w ogóle o Montym i naturalu. Coraz bardziej mnie to wciąga

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plhale stalowe częstochowa jak wychować szczeniaka wypożyczalnia samochodów dostawczych